Alarm Sistemleri Teknik Bilgi
 

Alarm Paneli: Bir güvenlik sistemi alarm paneliyle başlar. Alarm paneli, güvenlik sisteminin beynidir ve merkezi bilgisayar gibi çalışır. Kablolu ve kablosuz modelleri vardır. Evinizin belirli yerlerinden çeşitli dedektörler alarm paneline bağlanır. Eğer güvenlik sisteminiz kuruluysa ve dedektörler herhangi bir problem algılıyorsa, alarm paneline bir sinyal gönderirler. Alarm paneli de otomatik olarak alarm merkezini arayarak durumun rapor edilmesini sağlar. 
 

Şifre Paneli: Alarm sisteminin yönetiminin yapıldığı cihazdır. Alarmın kurulması, çözülmesi işlemleri şifre paneli üzerinden yapılır. Birden çok kişiye şifre verilebilir.  
 

Hareket Dedektörü (PIR Dedektör): Isı yayan belli bir hacimdeki canlının hareketini algılayan dedektördür. Evcil hayvan bulunan evlerde kullanılmak üzere tasarlanan, hayvan algılamayan modelleri mevcuttur.
 

Manyetik Kontak: Kapı, pencere, havalandırma kapağı, sürgülü kapı ya da yerinden oynatıldığında sorun olabilecek her türlü eşyada kullanılır. Manyetik kontak kullanılan tüm elemanlar, açılması durumunda alarm paneline durumu bildirecek ve alarmı harekete geçirecektir. 
 

Panik Butonu: Acil durumlarda "manuel" olarak alarm vermek için kullanılır. Kullanıldığı durumlarda alarm merkezine direkt çağrı yapılmasını sağlar. 
 

Gaz Dedektörü: Ortama yayılmış gazların yoğunluğunu algılar ve gaz kaçağı durumunda sistemi haberdar eder. Alarm sistemi kurulu değilse dahi 24 saat çalışır. 
 

Duman Dedektörü: Ortamdaki duman yoğunluğunu algılayarak sistemi haberdar eder. Gaz dedektörü gibi 24 saat çalışır. 
 

Isı Dedektörü: Ortamdaki hızlı ısı değişimi olduğunda veya ısı belirli bir eşiği aştığında alarm durumuna geçen yangın ihbar dedektörüdür. Güvenlik sistemi kurulu olmasa bile 24 saat çalışır. 
 

Uzaktan Kumanda: Kablosuz sistemlerde şifre panelinden uzak bir noktadan güvenlik sisteminin kurulması ve kapatılmasına yarayan, anahtarlık şeklinde kumandadır. Panik butonu işlevini de gerçekleştirir. 
 

Siren: Alarm anında yüksek bir ses çıkararak çevredeki kişileri uyarır. Harici ve dahili modelleri bulunur. Harici modelinin mekanın dışına, görülebilecek bir yere yerleştirilmesi caydırıcılığı artırır. Kablosunun kesilmesi durumunda, mevcut aküsü devreye girer ve çalmaya devam eder.

 

 
Keywords: